Salon Materacy - Łempiccy, ul. Jagiellońska 82B, 03-301 Warszawa, tel. 222434373, e-mail: sklep@salonmateracy.pl
Koszyk: 0,00
cart

Mateace ortopedyczne, a polskie prawo

           Szukając materaca, który pomoże nam na problemy z bolącym kręgosłupem, spotkaliśmy się z określeniem mat. ortopedyczny. Skojarzenie jest dość naturalne ortopedyczny czyli o specjalnych właściwościach dobrych dla kręgosłupa. Oczywiste skojarzenie nie jest już takie oczywiste jeżeli zapytają Państwo o taki model w sklepie.

Sprzedawca, który chce pójść na łatwiznę pokaże wiele takich modeli, które będą miały oznaczenie wyrobu medycznego, o właściwościach ortopedycznych. Co drugi model w katalogu producenta posiada właśnie takie oznaczenie. Nasuwa się zatem pytanie, jeżeli tak jest to czy oznaczenie ortopedyczny ma dla nas jakiekolwiek znaczenie.

          Osobiście uważam, że ma ale w tym negatywnym znaczeniu, to znaczy, że bardzo często może wprowadzić nas w błąd. Są starsze modele zbudowane ze zwykłych sprężyn bonelowych, obłożonych kokosem taki model jest bardzo twardy o zerowej elastyczności i ma oznaczenie ortopedyczny. Jest to dobitny przykład kiedy oznaczenie ,,ortopedyczny” może utrudnić nam wybór, a nie pomóc.

Cały problem wynika z faktu, że nikt nie stworzył definicji ortopedyczności, nikt nie określił konkretnych cech jakimi miał by się charakteryzować materac ortopedyczny. Na domiar złego polskie prawo rozróżnia wyrób medyczny (VAT 8%) i wyrób normalny (VAT 23%)

         Z pomocą może przyjść nam praktyka, która pokazuje dążenie konstruktorów do znalezienia takich materiałów, które dobrze dopasowują się do kształtu naszego ciała. Śledząc historię rozwoju konstrukcji materacowych widzimy jak ewoluowały sprężyny z zwykłych boneli w sprężyny kieszeniowe, kieszeniowe w kieszeniowe multipocket (zmniejszona średnica sprężyny). Następnie był lateks, pianka wysokoelastyczna. Obecnie stały się bardzo popularne i cenione konstrukcje termoelastyczne.

Idąc tym tropem można powiedzieć, że materac ortopedyczny (dobry dla naszego kręgosłupa) to taki, który dobrze się dopasowuje i daje dobre podparcie.

Nasi partnerzy

Hesena
M&K Foam Koło
Materasso
Matex
Metzeler
PerDomire
Sembella
Stolarnia
Infolinia
Pn-Sb:
10:00 - 20:00
Niedziela: 11:00 - 17:00
(tylko ostatnia w miesiacu)
 
Tel. 022 243 43 73 sklep@salonmateracy.pl
SONDA

Czy podoba Ci się nasza strona?

bardzo dobra
dobra
nie mam zdania
przeciętna
Przejdź do zakładki

Musisz być zalogowany żeby zobaczyć swoje proukty dodane do zakładki

Przejdź do listy porównań
Brak produktów w porównywarce.

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji